4 zaujímavé miesta na Slovensku, kam vyraziť s celou rodinou

Nielen deti sú zvedavé bytosti. Aj my dospelí občas zatúžime po dobrodružstve a spoznávaní nového. Obdobie leta a školských prázdnin je preto ako stvorené práve na spoločné aktivity a vytváranie spomienok. Objavte s nami niekoľko zaujímavých miest na Slovensku, ktoré určite stoja za návštevu.

1. Mlyny Oblazy

Možno ste už na Liptove boli. Možno máte prebádaný Liptovský Mikuláš, Vlkolínec aj známe Demänovské jaskyne. Ale boli ste sa pozrieť na mlynoch, ktoré tu stoja už od predminulého storočia? Pôvodne boli štyri, dnes stoja a sprístupnené sú už len dva. Tí pozornejší si všimnú aj základy tretieho, ktorý slúžil ako krčma a v roku 1944 vyhorel. Všetky sa nachádzajú v Kvačianskej doline pri sútoku Hutianky, Borovianky a Ráztočianky. Oba zachované mlyny – horný (gejdošovský) a dolný (brunčiakovský) boli postavené v prvej polovici 19. storočia a ich rekonštrukcie prebiehali od roku 1980. V súčasnosti si ich vďaka dobrovoľníkom môžete pozrieť aj zvnútra a pozorovať proces mletia múky starodávnym spôsobom.

2. Kaštieľ Budmerice

Máte doma malú princeznú, ktorá má najradšej výlety na hrady a zámky? Ak už máte pochodené všetky známe na okolí, skúste zájsť do Budmeríc. Obec v okrese Pezinok skrýva krásny rozprávkový kaštieľ s rozľahlým anglickým parkom. Najkrajšie je tu na jar, keď kvitnú stromy a miestu dodajú priam romantickú atmosféru. V lete sa tu zase dá stráviť príjemný deň spojený s piknikom pred kaštieľom a samozrejme s prehliadkou interiéru. Vypočujte si históriu kaštieľa spojenú so známym rodom Pálffyovcov prepojenú až po časy, keď slúžil ako Domov slovenských spisovateľov. Dnes je pod správou Slovenského národnému múzea – Múzea Červený Kameň a nie je výnimka, že tu počas víkendu stretnete nevestu a ženícha, ktorých naháňa fotograf.

3. Hájske vodopády

Hájske vodopády, nazývané aj Vodopády Hlboký jarok, sú súborom vodopádov nachádzajúcich sa v Hájskej doline asi 35 km od Rožňavy. Vznikli v spolupráci človeka s prírodou. V minulosti sa v týchto miestach nachádzali malé bane a lomy, kde sa ťažil travertín. Samotný Hájsky potok má dĺžku asi 14 km a jednotlivé vodopády ohúria výškou až do 7 metrov. Návšteva sa oplatí ako v lete, tak aj v zime, kedy zamŕzajú a vytvárajú prekrásne ľadové cencúle. Medzi najznámejšie a najnavštevovanejšie vodopády patria Dolný hájsky vodopád, Hájsky vodopád Veľký most, Smaragdový vodopád či Veľký hájsky vodopád.

4. Biokúpalisko Krtko

Pre milovníkov letného kúpania, rodiny s deťmi a fanúšikov bio a eko. Všetkým sa bude páčiť na biokúpalisku Krtko vo Veľkom Krtíši. Svojím konceptom biotopov vyzerajúcich ako prirodzené jazerá je na Slovensku jedinečné. Žiadny chlór ani iná chémia používaná na starostlivosť o čistotu kúpaliska. Dezinfekcia vody je tu zabezpečená prirodzenou cestou pomocou rastlín. Rodičov s deťmi potešia tobogány či minigolf. Dospelí si zase môžu odpočinúť pri volejbale. Keď vás kúpanie omrzí, alebo sa zrazu pokazí počasie, môžete sa vybrať na neďaleký Hrad Modrý Kameň. Hradný komplex sa skladá zo zrúcaniny pôvodnej goticko-renesančnej stavby a novšieho kaštieľa pristaveného v roku 1730. Práve v ňom dnes nájdete zaujímavé Múzeum bábkarských kultúr a hračiek patriace pod správu Slovenského národného múzea. Nájdete tu tradičné marionety slovenských kočovných bábkarov, rodinné bábkové divadlá s originálnymi dekoráciami, bábky z prvej polovice 20. storočia, artefakty z tvorby slovenských profesionálnych bábkových divadiel po roku 1950, ale aj ukážky zahraničnej tvorby z ôsmich štátov Európy.

Přečtěte si také: