8 miest, kam vyraziť v letných mesiacoch a nesiahnuť hlboko do vrecka

Radi by ste s rodinou zažili pekné leto, ale financie vám nedovoľujú ísť k moru? Skúste naše tipy a užite si výbornú dovolenku aj za málo peňazí.

1. Zrúcaniny

Poznáte už naspamäť všetky hrady a zámky vo svojom okolí? Vyberte sa na iné miesta, kde tiež kedysi prebývali páni. Na týchto však nemilosrdný zub času zapracoval oveľa viac a hodvábne koberce či fungujúci krb by ste tu hľadali márne. Vstupné je zadarmo alebo dobrovoľné. Mnohé takéto pamiatky sa snažia opraviť alebo aspoň zakonzervovať skupiny nadšencov, ktorí budú vďační za akýkoľvek príspevok. Viaceré stále nesú prívlastok „hrad“. Vyberte na napríklad na Hrad Gýmeš neďaleko od Nitry, Hrad Súľov či Hrad Vinné pri známej Zemplínskej Šírave.

2. Mesto Trnava

Ak vnímate leto ako príležitosť vidieť krásne historické mestá, ste tu správne. Spoznajte prvé kráľovské mesto na Slovensku s takmer 780-ročnou históriou, objavte staré stredoveké uličky, prejdite sa po hradbách z 13. storočia, alebo vystúpte na renesančnú Mestskú vežu s vyhliadkou. Pohľad na Malé Karpaty a celé široké okolie určite stojí za zdolanie 135 schodov, ktoré vedú na jej vrchol. Nemusíte byť veriaci, aby vás ohúrili krásne trnavské kostoly. Vďaka nim sa už po stáročia Trnava nazýva Malým Rímom. Vstup do všetkých dvanástich kostolov aj židovskej Synagógy je zadarmo a každý z chrámov má svoju neopakovateľnú atmosféru.

3. Jaskyne

Malé ochladenie uprostred tropického leta padne vždy príjemne. Využite široký výber podzemných zákutí, ktoré ponúka slovenská príroda. Mnohé sú ešte stále neodhalené, no aj v tých sprístupnených je stále čo obdivovať. Návšteva jaskyne je zážitok najmä pre školopovinné deti. Možno sa o nich práve učili, a tak nech vás neprekvapí, keď budú múdrejšie ako vy. 30 vybraných jaskýň na Slovensku je voľne prístupných aj bez sprievodcu a niektoré majú skutočne zaujímavé mená. Možno aj vás na návštevu zláka jaskyňa Kamenné mlieko pri Liptovskom Jáne, Čertova pec pri Radošinej alebo Čerešňová jaskyňa v Strážovských vrchoch.

4. Pieniny

Turistika na Slovensku - to nie sú len Vysoké Tatry. Objavte s rodinou počas leta krásne zákutia našej prírody a zdolajte spolu zopár kopcov. Napríklad Pieninský národný park ponúka okrem známych kopcov Rabštín, Kýčera či Vysoké skalky aj pôvodne stredoveký Kláštor kartuziánov ležiaci neďaleko obce Červený kláštor. Do Poľska je to odtiaľto čo by kameňom dohodil. Môžete sa teda vybrať spoznávať niektoré pohraničné mestá a dedinky. Nezabudnite ani na najväčšiu atrakciu, v Európe jedinečnú – splavovanie rieky Dunajec na drevených pltiach. Ak sa vody bojíte, nájdite si pohodlné miesto na niektorej skale alebo na brehu rieky a odpočiňte si pozorovaním pltníckeho umenia.

5. Po stopách Jánošíka

Terchová – mýtmi a legendami opradený kúsok Slovenska. Spomínaného Jánošíka tu nájdete na každom rohu. Alebo aspoň zmienku o ňom. Zoberte svojich malých prieskumníkov a vydajte sa po stopách Jánošíka. Vyberte sa za dobrodružstvom po Zbojníckom chodníku alebo Náučným chodníkom Jánošíkovým chotárom, prejdite Jánošíkove diery, navštívte Múzeum Juraja Jánošíka a na záver sa odfoťte pri monumentálnom sedem a pol metrovom oceľovom hrdinovi. Zážitok z Terchovej umocní krásny výhľad na široké okolie z rozhľadne Terchovské srdce, na ktorú je vstup zadarmo.

6. Skanzeny

V dnešnej modernej dobe je vzácne pripomenúť si, ako jednoducho žili generácie pred nami. Takýto kúsok minulosti nájdete nielen v múzeách a učebniciach dejepisu. Miesta, ako sú skanzeny, ponúkajú neopakovateľný zážitok pre deti aj dospelých. Navštívte napríklad Skanzen Humenné, ktorý je súčasťou Vihorlatského múzea. Najvýznamnejším objektom je tu gréckokatolícky drevený Kostol sv. Michala Archanjela, ktorý bol postavený bez pomoci klincov v roku 1794. Okrem neho tu nájdeme množstvo poľnohospodárskych strojov, vodný mlyn či kováčsku dielňu.

7. Čierne diery

Ale nie tie vo vesmíre. Čierne diery je projekt skupiny nadšencov, ktorí popularizujú už zabudnuté a po desaťročia opustené priemyselné či dopravné stavby, kaštiele, kúpele a iné zaujímavé miesta s kultúrnou hodnotou. Závan minulosti pocítite pri každom, o ktorom si prečítate. O to viac je silnejší osobný zážitok. Kedysi krásne kaštiele, vyzdobené kostoly, továrne plné ľudí, v štôlňach pracujúci baníci. To všetko je dávno preč a my si tieto miesta môžeme pozrieť už iba s nostalgiou. Vedeli ste, že na Slovensku je množstvo opustených mlynov? Navštívte ich v Piešťanoch, Skalici či v Trnave. Z dopravných stavieb zase zaujme Viadukt v Hanušovciach nad Topľou alebo Telgártska sľučka. Vojnové časy zase pripomínajú Raketová základňa na Devínskej Kobyle i viaceré bunkre.

8. Špeciálne pre deti

Hľadáte inšpiráciu, kam vziať deti počas leta? V Detskom múzeu v budove SNM sa určite nudiť nebudú. Je to asi jediné múzeum kde dospelí platia vyššie vstupné ako deti (3 €) a kde je dovolené dotýkať sa vystavených exponátov. Výborné miesto, kde ukojíte zvedavosť svojich potomkov a strávite s nimi zaujímavé chvíle. Za návštevu stoja najmä interaktívne výstavy, ktoré rozvíjajú detskú fantáziu a kreativitu.