Aká drahá je vaša lenivosť?

Lenivosť a drahá? To snáď nie… Áno, lenivosť je možno pohodlná a príjemná, ale drahá? Naozaj. Aj keď ste možno doteraz o svojej lenivosti či pohodlnosti v takomto ohľade nikdy nerozmýšľali, lenivosť vás v niektorých prípadoch môže prísť poriadne draho. Veď len čítajte ďalej.

Keď sa vám nechce chodiť pešo

Máte to len kúsok do práce? Najlepšie a najlacnejšie by bolo chodiť pešo. Ale čo keď vám sa tak skoro ráno nechce… Je predsa oveľa príjemnejšie stráviť ešte nejaký čas dospávaním v posteli, ako si privstať a vydať sa na cestu skôr. A čo ešte vtedy, keď nebodaj prší… No kto by v tomto čase chodil pešo? Zamyslite sa však nad tým, koľko vás takáto cesta do práce stojí. Lístok na autobus alebo náklady na pohonné hmoty si vynásobte krát 40. V priebehu jedného mesiaca chodíte do práce a z práce približne toľkokrát. Dostanete tak cenu vašej lenivosti za to, že sa vám nechce chodiť pešo.

Pohodlie vlastného auta

Ak to už máte do práce naozaj ďaleko a cesta pešo neprichádza do úvahy, mali by ste pouvažovať nad vhodným dopravným prostriedkom. Nie je to náhodou tak, že kvôli svojej lenivosti ste vymenili nepohodlie autobusu za pohodlie svojho auta? Že autobusom to dlho trvá a strácate zbytočne čas? Zamyslite si, či je to skutočne tak. Koľko času strávite v ranných či popoludňajších zápchach? Opäť si prepočítajte, koľko vás stojí jedna cesta autom a koľko by ste mohli ušetriť pri ceste autobusom. Možno by stačilo, ak nezmeníte úplne dopravný prostriedok, ale do svojho auta prizvete aj svojho blízko bývajúceho kolegu či kolegov a o náklady na cestovné sa budete deliť.

Nákupné zvyklosti

Akým spôsobom zvyknete nakupovať? Nie je to tak, že ste lenivý nakupovať každý deň zopár drobností v supermarkete, ale radšej sa vyberiete raz do týždňa na jeden veľký nákup? Pozrite sa, koľko potravín na konci týždňa putuje do koša. Prerátaním ich ceny ľahko zistíte, či sa vám naozaj neoplatí každý alebo každý druhý deň radšej spraviť tých pár krokov do najbližšieho obchodu.

Cena stratenej príležitostí

O tejto záležitosti existuje celá ekonomická teória. Môžete ju nájsť aj pod pojmom “náklady obetovanej príležitostí”. V ekonomike je to súhrn tovarov a služieb, ktoré by bolo možné získať, ak by prostriedky neboli minuté na vybrané tovary a služby alebo na iné účely. Vo vašom prípade to môže byť napríklad zárobok zo zamestnania, namiesto ktorého v tom čase uprednostníte výlet alebo oddych. Ak by ste si v tomto času našli len jednoduchú brigádu alebo prácu cez internet, uvideli by ste, že lenivosť sa ani v tomto prípade nevypláca.

Postačia aj maličkosti

Záležitostí, ktoré vaša lenivosť predražuje, je naozaj veľa. Nechce sa vám napríklad zastaviť voda, kým si umývate zuby? Ale necháte svietiť celý večer svetlo vo vedľajšej miestnosti len preto, že sa vám nechce postaviť a ísť zhasnúť? Nechávate v celom byte či dome kúriť, aj vtedy, keď odchádzate na dlhší čas z domu? Keď sa zamyslíte, koľko môžete takýmito jednoduchými úkonmi ušetriť, verte, že na svoju lenivosť veľmi ochotne zabudnete.