Čo by mal vedieť každý dôchodca skôr, ako požiada o pôžičku

Náš štát nie je k dôchodcom príliš prívetivý a starobné dôchodky sa často pohybujú na hranici minima. Nie je divu, že sa stále viac ľudí z času na čas ocitne vo finančnej tiesni. Ak sa práve v podobnej situácii nachádzate, nezúfajte. Finančná spoločnosť požičia aj Vám, ale najskôr si všetko dôkladne premyslite. Pozrime sa spoločne na celú situáciu z viacerých uhlov pohľadu.

Pre koho je pôžička vhodná

Pôžičku si nikdy neberte na niečo, čo práve nutne nepotrebujete. Bez čoho sa nezaobídete. A teraz nemáme na mysli multifunkčný hrniec z teleshopingu. Rýchla pôžička je vhodným riešením vtedy, ak vám v daný mesiac nevystačia financie na potraviny, či nájom alebo v situácií, kedy prestane fungovať plynový kotol.

Samozrejme v prvom momente sa pokúsite požičať si peniaze od rodiny, či známych. Existujú však situácie, kedy to proste nejde a človek sa musí spoľahnúť sám na seba. Nikdy sa k pôžičke nenechajte donútiť svojimi emóciami alebo ešte horšie, od svojich príbuzných. Ľudia v zúfalej situácií sa snažia od svojich blízkych získať peniaze rôznymi hláškami typu: „Vieš, baby, ja by som tých 100 € naozaj nutne potreboval“, hovorí so smutným pohľadom najmilší vnúčik. „Tak si ich musíš zarobiť, zlatíčko!!!!“ - musí znieť vaša rázna odpoveď. Áno, môže sa vám to zdať drsné, ale verte, že do budúcna to veľmi pomôže vám aj jemu.

Dokážete pôžičku splatiť?

V prípade, ak požiadate o pôžičku pre dôchodcov myslite na to, že v nasledujúcich mesiacoch vás čaká dôchodok znížený o splátku. Poriadne si prepočítajte, koľko sú vaše náklady na pôžičku a koľko vám ostane na živobytie. Stačí to? Ak nie, ocitnete sa v začarovanom kruhu ďalších pôžičiek. A z toho sa vystupuje veľmi ťažko. Viete, že si môžete mesačne pár desiatok eur z dôchodku odčítať a vaša životná úroveň nijak neutrpí? V takom prípade máte vyhrané.

Po akých informáciách pátrať

Máte jasno v tom, že si pôžičku vezmete na zmysluplnú vec, a že ju dokážete splácať. Aké informácie teraz potrebujete vedieť? Zistite, aký vysoký je úrok. Zaujímajte sa aj o RPMN – ročnú percentuálnu mieru nákladov a ujasnite si termín, dokedy môžete všetko zaplatiť. Je dobré poznať aj sankcie v prípade, že sa z nečakaných dôvodov pri splácaní oneskoríte. O pôžičku pre dôchodcov môžete požiadať online u nás na stránkách, alebo pri návšteve kamennej pobočky. Vždy si dôkladne preštudujte obchodné podmienky, ktoré by mali byť zrozumiteľné. Nedáva vám niektorý z uvedených bodov zmysel? Nerozumiete mu? Spýtajte sa. Väčšina spoločností, ktoré pôžičky poskytujú, si vystačí s jedným dokladom vašej totožnosti. Nič viac nebudete potrebovať.