Čo všetko potrebujú prváci kúpiť pri nástupe do školy

A je to tu. Prvých šesť rokov v živote vášho drobca prebehlo neuveriteľne rýchlo a zrazu je tu strašiak menom škola. Kým deti premýšľajú, či si nájdu nových priateľov a aké budú pani učiteľky, rodičom robí vrásky na čele niečo úplne iné. Povinná výbava malého prváčika totiž v nejednej domácnosti spôsobí veľký zásah do rodinného rozpočtu.

Čo a za koľko

Centrálny informačný portál rezortu školstva www.iedu.sk uvádza praktický zoznam vecí, ktoré by nemali chýbať vo výbave žiadneho školáka. Zmierniť nápor na peňaženku môže postupné nakupovanie už počas leta alebo i priebežne počas roka pred začatím toho školského. Šikovné mamy ušetria niekoľko eur ručnou výrobou napríklad rôznych vrecúšok alebo handričiek. Tu uvádzame kompletný zoznam vecí pre budúceho prváka z portálu iedu.sk.

1. Školská taška/aktovka.

Pravdepodobne najdrahšia položka na zozname. Ceny tašiek sa rôznia v závislosti od značky, veľkosti, motívu a iných kritérií. Tie lepšie sa priemerne pohybujú okolo 50 €. Preto ich často kupujú napríklad starí rodičia ako darček. Pri kúpe je dobré prihliadať aj na váhu a rozmery prázdnej tašky. Najmä, ak je vaše dieťa drobnejšej postavy a do školy bude denne chodiť peši.

2. Písacie potreby a príslušenstvo

(peračník, pero, handrička na utieranie pera, ceruzky, guma, strúhadlo). Starosti s výberom farbičiek a iných písacích pomôcok ušetrí už vybavený peračník. Kúpite tak viac vecí v jednom. Ceny obľúbených trojposchodových peračníkov sa priemerne hýbu od 12 € do 16 €. Značkové peračníky, spravidla s Disney motívmi, sú samozrejme drahšie. Nezabudnite na plniace pero pre prváka. Možno si tiež spomínate na to svoje prvé bombičkové.

3. Zošity.

Pred kúpou zošitov sa v škole informujte na možnosť objednania zošitov cez ňu. Viacero škôl využíva možnosť objednávania cenovo výhodnejších balíkov zošitov pre všetky deti. Vám to ušetrí starosti aj pár eur. Ak túto službu vaša škola neposkytuje, minimálne vám poskytne zoznam, koľko a akých zošitov treba.

4. Prezuvky.

Pri detskej obuvi ide predovšetkým o bezpečnosť. Preto sa radšej vyhnite šľapkám a podobným otvoreným módnym kúskom. Pre prváčika sú ideálne staré dobré papuče s gumenou podrážkou. Dobrou alternatívou môžu byť aj cvičky. Stoja 5 - 7 €. K prezuvkám treba pribaliť aj vrecúško na odkladanie.

5. Odev na telesnú výchovu.

Tepláky, tričko s krátkym rukávom a tenisky sú základ. K nim treba pribaliť jedno tričko s dlhým rukávom, mikinu alebo bundičku a vždy čisté ponožky. Všetko potom zabalíte do látkového vrecúška a dieťa môže športovať.

6. Potreby na výtvarnú výchovu.

Pri výbave nezabudnite ani na kreatívne predmety, akým je výtvarná výchova. Tu by nemali chýbať výkresy, vodové farby, štetce, handrička na utieranie štetcov, nádobka na vodu, nožničky, lepidlo, ochranný plášť (môže byť aj staršie tričko), pastelky. Zoznam vecí sa počas roka môže rozšíriť o špeciálne pomôcky na rôzne projekty. Cena spomínanej základnej sady môže byť približne 13 €.

7. Hygienické potreby.

V balíčku s hygienickými potrebami by malo byť mydlo na ruky v škatuľke, malý uterák, rolka toaletného papiera, príp. jedno balenie papierových vreckoviek. Uterák by mal mať uško na zavesenie. Rýchlejšie po každom použití uschne. Dobrá správa je, že nákup niektorých zo spomínaných položiek je jednorazový, resp. veci dieťa použije aj v ďalších ročníkoch - či už tašku, väčšinu potrieb na výtvarnú či telesnú výchovu, nožnice či pravítka.

Přečtěte si také: