Čo robiť, keď spadnete do dlhovej špirály?

Dlhová špirála je jav, ktorý sa silne dotýka slovenskej spoločnosti v posledných rokoch. Stačí súhra niekoľkých nešťastných okolností, ako napr. strata zamestnania alebo nečakané výdavky, a odrazu sa môžete ocitnúť na hrane. Toto sa stalo a stáva mnohým obyvateľom Slovenska. Keď stojíme pred problémami s finančnou likviditou, hľadáme pomoc vo finančných inštitúciách, berieme si pôžičky a takýmto spôsobom sa dostávame do kruhu, z ktorého nevieme vyjsť von.

Mechanizmus fungovania dlhovej špirály alebo tiež dlhovej pasce je neuveriteľne jednoduchý. Beriete si pôžičku, následne si vezmete kreditnú kartu, ktorú často používate. Beriete si jednu pôžičku, druhú, ďalšiu. V istom momente si začínate uvedomovať, že Vaša finančná situácia sa Vám vymkla spod kontroly. Čo môžete urobiť, keď spadnete do dlhovej špirály? Ponúkame Vám niekoľko príkladov, ako možno vyjsť z tohto finančného zmätku.

Prestaňte si požičiavať peniaze

Štandardná zásada pri uvoľňovaní sa z dlhovej špirály znie: prestaňte si brať ďalšie pôžičky a úvery. Každý, kto sa kedykoľvek ocitol v takejto situácii, musí predovšetkým zmeniť svoj prístup k peniazom. Ďalšia pôžička neodstráni problém, ale môže spôsobiť zhoršenie Vašej finančnej situácie. Nanešťastie, úroveň zadĺženia je relatívna voči výške úrokov. Naučte sa teda disponovať len s takou hotovosťou, ktorú skutočne vlastníte a ktorú ste schopný vrátiť finančnej inštitúcii načas.

Nastavte si splátky pôžičky

Vypracujte si konkrétny plán aktivít spojených s cieľom vyjsť z dlhovej špirály. Vypíšte na hárok papiera všetky Vaše záväzky spolu s termínmi splátok a úrokmi, ktoré pribudli za nesplatenie pôžičky načas, a následne sa zamyslite, ktoré z nich je potrebné splatiť najskôr. Najprv sa snažte vyrovnať záväzky, s ktorými meškáte najdlhšie, a tiež tie, ktoré sú po omeškaní najdrahšie. Zlúčenie niekoľkých záväzkov do jedného môže tiež pomôcť. Na základe vypracovaného zoznamu naplánujte svoj mesačný rozpočet.

Obmedzujte Vaše výdavky

Receptom na opustenie dlhovej špirály je tiež zníženie výdavkov. Zamyslite sa, na čo míňate Vaše peniaze. Dajte si bokom Vaše pravidelné platby a prezrite si zvyšnú časť Vašich výdavkov. Začnite s kontrolou vynakladanej hotovosti – nechodievajte na nákupy potravín bez nákupného zoznamu, pred každou návštevou obchodu si určte sumu peňazí, ktorú môžete minúť, kým sa rozhodnete kúpiť si nejaký výrobok, dobre sa zamyslite, či ho skutočne potrebujete. V prípade drahších investícií je nevyhnutné si ich dobre premyslieť.

Zaujímavosť – vedci dokázali, že keď sme hladní, skončí v našich nákupných košíkoch oveľa viac výrobkov. Preto nie je múdre chodiť na nákupy s prázdnym žalúdkom.

Začnite šetriť

Bohužiaľ, musíte počítať s tým, že ak sa chcete dostať z dlhovej špirály, čaká Vás veľa odriekania. Možno sa ukáže, že drobné každodenné úspory dokážu pomôcť Vášmu rozpočtu a tým pádom uľahčiť Váš únik z dlhovej špirály.

Šetrite na účtoch v domácnosti,

predajte veci, ktoré nepoužívate, vyberajte si peniaze iba z bankomatov Vašej banky, v letnej sezóne presadnite na bicykel.

Dodatočný zdroj príjmu

Najrýchlejším riešením problému dlhovej špirály môže byť dodatočný zdroj príjmu. Nie je nevyhnutné, aby ste si našiel ešte jeden úväzok, pretože v dnešnej dobe je veľa možností, ktoré Vám umožnia pracovať z domova. Počas víkendov a voľného času môžete pracovať formou brigády. Takto zarobené peniaze Vám pomôžu splatiť pôžičku.