Koľko v skutočnosti zaplatíte za pôžičku?

Len nízky úrok alebo mesačná splátka ešte nemusí znamenať, že pôžička je výhodná. Ale na čo sa pozerať predovšetkým? Ako zistiť, či je daná pôžička výhodná? Ukážeme vám, ako na to.

Dôležitou hodnotou, ktorú by ste mali sledovať, je sadzba RPMN, ktorá zohľadňuje aj všetky prípadné poplatky. Nespoliehajte sa však len na sadzbu RPMN uvedenú v reklame, zaujímajte sa, akú RPMN dostanete priamo v zmluve.

RPMN v hlavnej úlohe

Skratka RPMN znamená ročná percentuálna miera nákladov a rovnako ako úroky sa uvádza v percentách za rok. Do RPMN sa však na rozdiel od úrokov rozpočítava všetko, čo za pôžičku platíte, teda všetky poplatky, ktoré sa k nej viažu.

Patrí k nim napríklad:

  • poplatok za uzavretie zmluvy
  • poplatok za transakciu
  • poistenie schopnosti splácať
  • ďalšie

Dajte si pozor na každé slovíčko

RPMN, ktorú ľudia často chybne zamieňajú za úrok alebo akýsi interný ukazovateľ banky, je teda ročná percentuálna miera nákladov a udáva celkové náklady, ktoré musí klient banky v súvislosti so svojou pôžičkou zaplatiť za jeden rok.

Finančné spoločnosti musia výšku RPMN uvádzať zo zákona povinne.

Banky aj nebankové spoločnosti to však veľmi dobre vedia, a tak RPMN uvádzajú. Bohužiaľ k nim často pridávajú kúzelné slovíčko „od“, alebo sa ich snažia maskovať tým, že ich napíšu malým písmom kamsi do rohu.

Chcite preto poznať svoju konkrétnu RPMN skôr, než čokoľvek podpíšete. Čím nižšia táto hodnota je, tým lepšie pre vás.

Jednoduchý výpočet celkových nákladov

RPMN má relatívne náročný vzorec, takže si ho bežný smrteľník spočítať nedokáže. Môžete si ale sami celkom ľahko zistiť, aké budú vaše celkové náklady na pôžičku a koľko reálne preplatíte.

Výpočet je jednoduchý: vynásobte mesačnú splátku počtom mesiacov, počas ktorých budete splácať, a pripočítajte všetky ďalšie poplatky, ktoré by ste si mali vopred zistiť.

Príklad: Pri pôžičke 2000 eur so splatnosťou 36 mesiacov, výškou splátky 60 eur, poplatkom za spracovanie úveru 20 eur a poplatkom za spravovanie účtu 2 eurá mesačne preplatíte 252 eur. Výpočet: 36 x 60 + 20 + 2 x 36 = 2 252 – 2 000 = 252 eur.