Krátkodobá vs. dlhodobá pôžička. Poznáte ich rozdiely?

Na dnešnom bankovom i nebankovom trhu existuje obrovské množstvo pôžičiek. Spotrebné úvery, hypotekárne úvery, SMS pôžičky, úvery na čokoľvek...človek si má aj problém vybrať. Viete napríklad, aký je rozdiel medzi krátkodobými a dlhodobými pôžičkami?

Nakrátko a bez záväzkov

Krátkodobá pôžička je charakteristická predovšetkým tým, že požičať si môžete menšiu sumu peňazí s kratšou splatnosťou a jej vybavenie je extrémne rýchle. Tieto pôžičky ponúkajú ako nebankové inštitúcie, tak aj banky.

Rozdiely medzi krátkodobými pôžičkami v banke a v iných finančných inštitúciách sú najmä tie, že v banke vám túto pôžičku poskytnú napríklad pod názvom bezúčelový úver. Znamená to vlastne to, že táto pôžička je použiteľná na čokoľvek a netreba pri nej žiadne dokladovanie. U nebankoviek žiadate jednoducho o krátkodobú pôžičku a takisto sa vás nikto nepýta, na čo peniaze potrebujete.

Peniaze takmer okamžite

Jednou z najhlavnejších výhod krátkodobých pôžičiek je to, že peniaze môžete mať na účte už do 15 minút. Tak je tomu v prípade, že ich žiadate od nebankoviek. V banke však takisto dlho nečakáte. Ak sa teda vyskytli náhle neočakávané problémy, výplata vám nestačí, nie je nič jednoduchšie, ako si požičať menšiu sumu peňazí na krátke časové obdobie a finančné nepríjemnosti tak vyriešiť prakticky okamžite.

Viac peňazí, väčšia zodpovednosť

Dlhodobé pôžičky sú zase úvery, pre ktoré je typická dlhšia doba splatnosti. Banky ich nazývajú viacerými menami: hypotekárne úvery, účelové úvery na auto, bývanie, rekonštrukcie atď. Najhlavnejší rozdiel medzi krátkodobou a dlhodobou pôžičkou je ten, že pri dlhodobom úvere vám požičajú väčšiu sumu peňazí a takisto ju aj budete dlhšie splácať. V nebankovkách je doba splatnosti zväčša 6 mesiacov až niekoľko rokov, v prípade bánk je to viac ako 5 rokov.

Bez dokladov to asi nepôjde

V prípade dlhodobých úverov teda nejde o to, že na Vianoce potrebujete o pár eur bohatšiu peňaženku. Tieto úvery slúžia najčastejšie naozaj na rekonštrukcie, kúpu nehnuteľností a väčšie investície. Aj preto sa niet čo čudovať, že si od vás pravdepodobne vypýtajú aj nejaké tie doklady, na čo peniaze chcete použiť. Pripravte sa teda aj na to, že na peniaze si chvíľku počkáte.

Zároveň sa neodporúča, aby o dlhodobé pôžičky žiadali ľudia bez stáleho príjmu. Im sa takáto pôžička môže veľmi ľahko vymknúť spod kontroly. Aj preto sú tieto typy úverov určené najmä pracujúcim ľuďom, prípadne dôchodcom či matkám na materskej dovolenke.

Tak rozhodli ste sa, do akého vzťahu chcete s vašou bankou či nebankovou inštitúciou vstúpiť? Bude to len krátka jednorazová záležitosť alebo sa zaviažete?