Mladomanželská pôžička je skvelá vec, ale zvládnete ju splatiť?

Rozhodnutie vkročiť do manželského zväzku patrí k tým najdôležitejším v živote. Svadba označuje začiatok nového, spoločného života. Začiatky bývajú vždy ťažké a začiatok spoločného života nie je výnimkou. Hoci ste na vrchole zamilovanosti, len z lásky sa žiť nedá a spoločný štart do života sa vždy hodí nejako podporiť. Práve na to slúžia mladomanželské pôžičky.

V čom je mladomanželská pôžička výhodná?

Myšlienka mladomanželských pôžičiek je viac ako logická. Mladomanželia majú výdavkov vyše hlavy – zariaďujú si byt alebo dom, kupujú si auto alebo očakávajú dieťa. Nie je peniaz, ktorý by mladomanželom nepadol vhod. Mladomanželská pôžička sa im snaží vyjsť v ústrety a urobiť pre nich bankový úver ústretovejším.

V súčasnosti na Slovensku poskytuje mladomanželskú pôžičku viacero bánk. Dali by sa zrátať na prstoch jednej ruky. Princípom mladomanželskej pôžičky je určitá zľava z úroku, ktorý musíte za pôžičku zaplatiť. Mladomanželia si tak môžu vziať pôžičku za vhodnejších podmienok, ako ostatní. Samozrejme, musia spĺňať určite podmienky.

Konkrétne ide o tieto: manželstvo nesmie trvať viac ako dva roky, ani jeden z manželov nesmie mať viac ako 35 rokov a ich spoločný príjem nemôže presiahnuť 2,6 násobok priemernej mzdy. Dĺžku splatnosti a maximálnu výšku úveru už potom určuje konkrétna banka.

Má to nejaký háčik?

V podstate nie. Ak spĺňate uvedené podmienky, naozaj si môžete vziať úver za výhodnejších podmienok, ako by ste ho získali normálne. Samozrejme, výsledná suma, ktorú ušetríte, nie je taká vysoká, aby sa vám kvôli tomu oplatilo stať sa sobášnym podvodníkom. Ak sa vám ale úroková sadzba zníži o 4,5 %, dokážete v porovnaní s bežným úverom ušetriť aj zopár stoviek eur (záleží na požičanej sume a dĺžke splácania).

Premyslite si, či ju potrebujete

Akokoľvek ústretová je mladomanželská pôžička, treba si uvedomiť, že ide stále o bankový úver, to znamená finančný záväzok, ktorý je potrebné splatiť. Preto je potrebné si veľmi dobre premyslieť, či ju naozaj potrebujete, alebo sa zaobídete aj bez nej. Dlhodobo sa finančne zaviazať len kvôli tomu, že máte k dispozícii výhodnejšie podmienky ako za normálnych okolností, nie je rozumné. Určite nie je vhodná na zaplátanie krátkodobého finančného nedostatku. Aj napriek zvýhodnenej úrokovej sadzbe by ste v konečnom dôsledku mohli zbytočne prísť o peniaze.

V prípade jednorazového a krátkodobého výpadku financií alebo potreby menšej finančnej injekcie do začiatku spoločného života sa oplatí popremýšľať nad službami nebankových spoločností. V týchto prípadoch dokážu totiž poskytnúť flexibilnejšie, rýchlejšie a lacnejšie služby.