Na čo si ľudia najčastejšie požičiavajú?

Keďže pôžičky od nebankových spoločností, ale aj bezúčelové úvery od bánk, je možné využiť na čokoľvek, ich využitie je naozaj rôznorodé. Požičiavajú si študenti, mladomanželia, mamičky s deťmi, podnikatelia alebo dôchodcovia. Každý z nich si požičiava inú sumu a túto sumu aj inak využije. Napriek tomu sa dajú nájsť predmety alebo služby, na ktoré si ľudia požičiavajú najčastejšie. Ktoré to sú?

Mladí chcú pekne bývať

Nie je prekvapujúce, že mladí ľudia, ktorí sa osamostatňujú od rodičov a zakladajú si vlastný domov, si berú pôžičku práve na zveľadenie tohto bývania. Ide napríklad o rôzne rekonštrukcie nového príbytku, kúpu nového nábytku alebo zariadenia. Mladomanželia nezriedka očakávajú do rodiny prírastok, preto treba zariadiť detskú izbu a kúpiť výbavičku pre dieťa. To sú všetko praktické problémy, s ktorými sa mladý človek na začiatku samostatného života musí vysporiadať a na čo často využíva práve pôžičku.

Treba byť mobilný

Okrem zariadenia príbytku ale ľudia často investujú požičané peniaze do áut alebo motocyklov. Podľa prieskumov až 27% ľudí svojou pôžičku investuje do motorového vozidla. Medzi mladými do 30 rokov je takéto využitie pôžičky ešte častejšie – až polovica pôžičiek je investovaná do áut. Niet sa čomu čudovať, auto je pre mladých ľudí významná investícia, ktorá pri dobrej starostlivosti vydrží roky po tom, ako je pôžička dávno splatená.

Rýchle pôžičky sú všestranné

Samozrejme, rozprávali sme sa najmä o pôžičkách vyšších súm a spotrebných úveroch poskytovaných bankami. Rýchle pôžičky, ktoré sa dajú vybaviť aj online v priebehu niekoľkých hodín alebo dní, a pri ktorých je požičiavaná suma zvyčajne nižšia, sa využívajú na úplne iné účely. Auto si za ňu pravdepodobne nekúpite, ale ak sa vám pokazí a potrebujete ho urýchlene nechať opraviť, môže vám pomôcť rýchla nebanková pôžička, ktorú vybavíte aj online.

Svojím nastavením sú nebankové pôžičky orientované skôr na náhle výdaje v nižších sumách. Najčastejšie sa využívajú bežné výdavky, ktoré nie sú ľudia schopní splatiť kvôli neočakávaným udalostiam. Ak sa vám totiž pred výplatou pokazí práčka a potrebujete kúpiť novú, môže vám chýbať a zaplatenie faktúry od telefónu. Aj v takýchto situáciách sa pôžičky využívajú veľmi často. Popularita nebankových pôžičiek značne stúpa aj v letnom alebo zimnom období– ľudia si nimi zvyknú zaplatiť letnú dovolenku alebo darčeky na Vianoce pre najbližších.