Plesová sezóna je tu. Viete, ako sa obliecť?

Plesová sezóna je tu o chvíľu opäť v plnom prúde. Začína sa víkendom po Troch kráľoch a končí sa Popolcovou stredou. Chystáte sa tento rok na ples aj vy? Špeciálna príležitosť si vyžaduje aj špeciálne oblečenie. Ak sa neviete rozhodnúť, čo si na ples obliecť, v nasledovných riadkoch vám poradíme.

Pre dámy

Ak dovolíte, časti pre dámy budeme venovať trochu viac priestoru. Predsa len, obliecť dámu na ples - to je celá veda. Ako prvé si vyberajte šaty. Dôležité spoločenské udalosti, akými plesy nepochybne sú, si vyžadujú dlhé spoločenské šaty. Výber farby je na vás, radšej sa však vyhnite bielej farbe. Zabudnite tiež na veľké naberané sukne, krátke koktejlové šaty, kostým a nohavice.

Základným heslom je elegancia. Dôležité je, aby ste si vybrali šaty primerané vašej postave. V šatách sa musíte cítiť predovšetkým pohodlne. Vyberte si preto také, aby ste sa v nich mohli pohodlne pohybovať. Nemusíte sa báť ani odvážnejších výstrihov.

Ak vám veľmi záleží na tom, aby ste boli trendy, preštudujte si vopred, aké farby, strihy alebo materiály momentálne letia. Pre plesovú sezónu  budú in hlavne svetlé a pastelové farby vrátane mäkkej ružovej farby, ale nič nepokazíte ani klasickými farbami ako šedou alebo tmavomodrou. Šaty sa na rozdiel od minoloročnej čipkovanej sezóny budú zdobiť skôr výšivkami a rôznymi aplikáciami - napr. kvetinovými vzormi alebo zlatými aplikáciami. Ak však premýšľate, či môžete ísť na ples v šatách z minulej sezóny, pokojne to urobte. Ak vám dobre sadnú, určite si ich oblečte. Ak chcete kráčať s módou, ale nechcete investovať do nákupu nových šiat, celkom dobre vám poslúžia aj šaty z požičovne.

Dajte si záležať tiež na výbere topánok. Vsaďte na topánky s uzavretou pätou a špičkou a výškou opätka od 3 do 6 centimetrov. Farebne by mali ladiť s farbou šiat. K tomu zvoľte matné pančušky vždy o niečo svetlejšie, ako je farba topánok.

Potom už vám neostáva nič iné, ako zvoliť vhodné doplnky - ako výrazné náušnice a malú príručnú kabelku - a výbava na ples je kompletná. Šperky alebo bižutériu zvoľte tiež v súlade so šatami. Pre menej výrazné šaty sa hodia výraznejšie šperky a naopak. Krásny účes, upravené nechty a make-up len podčiarknu vašu krásu a pomôžu vám vytvoriť dokonalý celok.

Pre pánov

Na rozdiel od dám to majú páni na plesoch celkom jednoduché. Nikdy nič nepokazíte, ak siahnete po tmavom - čiernom alebo tmavomodrom - smokingu a bielej košeli s dlhými rukávmi. Pridajte motýlik čiernej farby, na nohy lakované topánky a môžete ísť na ples. Ak nechcete investovať do smokingu, na plese sa môžete ukázať aj v kvalitnom obleku tmavšej farby. Dôležité je, aby vám smoking, oblek i košeľa dobre sadli.

Takto sa môžete obliecť v prípade, ak na pozvánke nesvieti nápis “white tie”. V tom prípade ide o najformálnejšie spoločenské podujatie a vyžaduje sa frak. K nemu sa nosí biela košeľa, vesta a biely motýlik.

Už dávno neplatí, že vaša kravata musí byť zladená s partnerkinými šatami. So šatami nemusí farebne ladiť ani vaša košeľa. Prehreškom však je, ak sa na plese ukážete vo vetrovke. Zabezpečte si radšej tmavý kabát, ktorý určite využijete aj inde.

Zdroje:

http://akoapreco.com/ako-sa-obliect-na-ples/

https://www.cas.sk/clanok/493840/co-si-obliect-na-ples-aby-ste-ohurili-poradia-vam-expertky/

https://www.krasne-saty.sk/blog/dress-code-pre-zeny-ako-sa-nestrapnit