Ako si naplánovať výdavky na opravu bytu?

Generálna oprava bytu alebo čiastočná oprava domu – to sú veľké a drahé výzvy. S nákladmi na odborníkov, materiál, nábytok a vybavenie musí počítať každý, kto sa rozhodne meniť usporiadanie svojho bývania. Ako však naplánovať tieto výdavky tak, aby nenarušili našu finančnú stabilitu?

Ak má byť účinok opravy uspokojujúci v tom najvšeobecnejšom zmysle tohto slova, musí okrem príjemnej farby stien a efektných doplnkov zahŕňať tiež dobrú cenu. Kým teda začneš so zariaďovaním bytu či s opravou domu, je potrebné dopriať si pár chvíľ na dôkladné naplánovanie všetkých prác a s nimi spojených výdavkov.

Harmonogram prác

Východiskovým bodom pri plánovaní opravy je harmonogram prác. Prehľadný harmonogram Ti pomôže nastaviť všetky činnosti, ktoré je potrebné vykonať a zároveň Ti ukáže približný termín ukončenia prác. Keď už vieš, čo chceš vo svojom dome zmeniť, môžeš prejsť k vytvoreniu nákupného zoznamu a vyhľadaniu odborníkov. Zorientuj sa v cenách stavebného materiálu tak, aby si si mohol vybrať čo najkvalitnejšie výrobky, ktoré zároveň nevykoľaja Tvoj domáci rozpočet. Vo veci odborníkov sa určite opýtaj svojich známych. Keď do opráv zapojíš osobu, ktorú Ti niekto odporučil, budeš mať záruku dobre vykonanej práce.

Rozpočet na opravy

Plány sú najčastejšie overené finančnými možnosťami, preto je nevyhnutné porovnať pripravený harmonogram s prostriedkami, ktoré môžeš a chceš určiť na tento cieľ. Pokiaľ vieš, že opravy sú nevyhnutné a nemáš dostatok peňazí, premysli si možnosť rýchlej hotovostnej pôžičky. Pôžička na opravu bytu či domu je produkt, o ktorý sa môžeš uchádzať cez internet bez toho, aby si vyšiel z domu. Je k tomu potrebné minimum formalít, ktoré sú zúžené len na občiansky preukaz, čiže nie je potrebné predstaviť potvrdenie o príjmoch od Tvojho zamestnávateľa. Ak vyplníš žiadosť o pôžičku online, peniaze Ti prídu na účet v priebehu 15 minút a Ty sa budeš môcť pokojne začať venovať nákupom spojeným s opravou. Vďaka krátkodobému charakteru záväzku budeš môcť pôžičku splatiť vo chvíli, keď dostaneš ďalšiu výplatu.

Ako ušetriť

Ak chceš zminimalizovať náklady na opravu, je potrebné pohľadať oblasti, v ktorých budeš môcť ušetriť aspoň malé sumy peňazí. Je ťažké ušetriť na nákupe takých materiálov, ako sú farby, avšak čo sa týka štetcov či valčekov, stojí za to obrátiť sa na známych. Možno niektorí z nich nedávno opravovali svoje byty a vlastnia nevyhnutné príslušenstvo, ktoré Ti môže významne znížiť náklady.

Čo sa týka zariadenia interiéru, zamysli sa, či skutočne potrebuješ nový nábytok. V dnešnej dobe je veľmi populárny vlastnoručne obnovovaný nábytok. Ak vlastníš starý regál, možno stačí dokúpiť farebné košíčky, ktoré mu vdýchnu nový život. Pokiaľ máš škaredú drevenú skrinku, ktorej farba sa nehodí k Tvojmu interiéru, premaľuj ju a vymeň pánty.

To isté platí pre dekorácie – namiesto veľkých investícií do umeleckých diel investuj do fototapety, ktorá dnes už vôbec nepripomína staré socialistické tapety. Niekedy môžu malé zmeny vyvolať zázraky, preto sa zamysli, či nedosiahneš lepší účinok iným usporiadaním nábytku alebo uložením nových, farebných vankúšov na kreslách.

Pokiaľ ide o bielu a čiernu techniku, pred nakupovaním si sprav prehľad o cenách v internetových obchodoch a porovnaj ich u rôznych predajcov. Často sa stáva, že pri nákupoch cez internet je možné ušetriť značné prostriedky.