Pôžička od súkromnej osoby? Dajte pozor na úžerníkov

Nie je nič neobvyklé, ak si potrebujete požičať. Samozrejme, ak žijete od dlhu k dlhu, nie je to dobré. Ale jednorazová, alebo príležitostná, výpožička dokáže pomôcť v napätej finančnej situácii a uľahčiť život, kým sa situácia nezlepší. Treba si ale premyslieť, na koho sa so žiadosťou o pôžičku obrátiť. Pôžičky od súkromnej osoby môžu byť dvojsečná zbraň. Pozor si treba dávať najmä na úžerníkov.

Úžerník? Ruky preč

Možno poznáte niekoho, kto má nepríjemné skúsenosti s úžerníkom. Na Slovensku je to, bohužiaľ, stále existujúci fenomén. Podvodníci, ktorí sa špecializujú na požičiavanie peňazí za vopred nejasných, nevýhodných podmienok ľuďom, ktorí sú v núdzi alebo dostatočne naivní, aby im sadli na lep. Neurobte rovnakú chybu. Pôžičky od súkromnej osoby by ste si mali rozmyslieť. Pokiaľ ide o niekoho, koho nepoznáte, určite trvajte na zmluve, v ktorej budú jasne uvedené všetky náležitosti. Ešte bezpečnejšie ale je pôžičky od súkromnej osoby vyradiť úplne.

Nepokazte si vzťahy

Druhá možnosť je, že si požičiate od niekoho, koho poznáte. Od kamaráta, rodičov, súrodencov... Bohužiaľ, nejedna takáto pôžička stála za zhoršením kamarátskych vzťahov alebo atmosféry v rodine. Možno si myslíte, že vám sa to nemôže stať, peniaze majú ale silnú moc. Aj medzi známymi je preto lepšie pri požičiavaní podpísať písomnú zmluvu, aby mali obe strany jasne zadefinované povinnosti vyplývajúce viažuce sa k pôžičke. Ako sa hovorí, kamaráti buďme, dlhy si plaťme.

Čo tak skúsiť nebankovú spoločnosť?

Možno vám už dochádza, že pôžičky od súkromnej osoby sa môžu nakoniec obrátiť proti vám a vy viac stratíte, ako získate. Ak sa vám ale finančný obnos, ktorý potrebujete, zdá malý na to, aby ste chodili kvôli tomu do banky, skúste nebankovú spoločnosť. Na trhu je ich množstvo a mnohokrát poskytujú naozaj výhodné podmienky. Napríklad u nás si zvolíte požadovanú sumu a dátum splatnosti v jednoduchej kalkulačke a poplatok za vybavenie žiadosti o pôžičku vidíte vopred . Žiadne skryté poplatky, všetko je transparentné, rýchle a jednoduché. Nemusíte sa zverovať do rúk neznámych súkromníkov alebo si kaziť vzťahy so známymi.