Ako reálne zhodnotiť čas splácania pôžičky, aby bola splatená načas?

Nie vždy disponujeme dostatočnými úsporami na to, aby sme si poradili s nečakanými výdavkami. Potrebujeme hotovosť hneď, preto sa zamýšľame nad pôžičkou. Jediné, čo nám v tom bráni, je otázka jej splácania. Často sa obávame, že sa nám nepodarí splatiť ju načas. Ako sa dá tento problém vyriešiť?

Peňažná pôžička od finančných inštitúcií nepatrí v súčasnosti medzi komplikované záležitosti. Okamžité pôžičky sú nepochybne pohodlnou formou financovania neočakávaných výdavkov. V súrnych situáciách si môžeš vziať pôžičku už za 15 minút. Problém sa začína vtedy, keď príde na rad splácanie pôžičky. Ako teda reálne ohodnotiť čas jej splácania?

Požičaj si toľko, koľko potrebuješ

Keď si berieme pôžičku, často si požičiame viac ako v skutočnosti potrebujeme. Dôkladne zhodnoťte, koľko peňazí potrebujete a predložte žiadosť práve o takú sumu peňazí, pretože čím viac si požičiate, tým viac musíte potom splatiť.

Plánujte

Hoci výdavky sú často neplánované, splátky pôžičky si môžete dôkladne naplánovať. Keďže budete poznať výšku pôžičky a s ňou spojených nákladov, rozdeľte celú sumu na počet dní, na aký si ju beriete. Takto získate obraz o tom, koľko by ste si mali každodenne odkladať, ak chcete splatiť svoju pohľadávku voči veriteľovi načas.

Následne sa pozrite na svoje príjmy a nutné výdavky. Zistite, ktorú kategóriu svojho mesačného rozpočtu ste reálne schopný okresať, aby ste mohli ľahko splatiť pôžičku načas.

Rozvážne každodenné hospodárenie s hotovosťou môže byť vykúpením, keď sa blíži čas splátky pôžičky. Šetrite na nákupoch – chodievajte na nákupy vždy s nákupným zoznamom, šetrite na účtoch – vypínajte svetlo, keď odchádzate z miestnosti, šetrite na zábave – namiesto vychádzky do kina si film požičajte a usporiadajte premietanie doma. Takto si môžete odkladať peniaze potrebné na splátku pôžičky.

Harmonogram

Pripravte si rozpočet a dajte ho na papier alebo použite počítačový kalkulačný hárok. Pamätajte na to, aby ste sa ho dôkladne držali. Keď chcete splatiť pôžičku načas, musíte počítať so sebadisciplínou a dávať pozor, na čo míňate svoje peniaze. Taký prístup Vám pomôže splatiť Váš záväzok a uchráni Vás pred pádom do tzv. dlhovej špirály.