Ste študent a čoskoro budete mať 26 rokov? O ktoré zľavy prídete?

Zlaté študentské časy. Vašou jedinou povinnosťou je učiť sa, baviť sa s priateľmi a tiež užívať si zľavy, ktoré vek do 26 rokov a status študenta ponúkajú. Ako študent študujete do 26 rokov zadarmo, v prípade, že ste neprekročili maximálnu dĺžku štúdia (teda štúdia, za ktoré si neplatíte). Nemusíte sa ešte hlásiť na úrade práce, môžete pracovať brigádnicky, chodiť do kina za takmer polovičné ceny, so zľavami nakupovať oblečenie či knihy.  Čo však v prípade, že sa vaša magická 26-tka pomaly, ale iste blíži? O ktoré zľavy prídete?

1. Cestovanie zadarmo 

Veľkou výhodou študentov je to, že môžu cestovať vlakmi zadarmo. Táto výhoda je však využiteľná len do 26 rokov. Čo sa týka autobusovej dopravy, tam si môžete užívať takmer polovičné cestovné. Po tom, čo dosiahnete 26 rokov, už nebudete môcť takúto zľavu využívať.

2. Nákupy

Ohraničené vekom 26 rokov sú aj rôzne zľavy v obchodoch nákupných centrách. Väčšinou sú viazané na študentský preukaz ISIC. Užívajte si ich teda, kým tých 26 rokov nedovŕšite. Potom už začína život bez študentských zliav.

3. Vstupné

Ak ste fanúšikom kultúry a histórie, určite ste počas svojho študentského života viackrát využili možnosť zľavneného vstupného na hrady, zámky, do múzeí či na kultúrne akcie. Veru, aj tomuto bude už po vašej 26-tke koniec.

4. Študentský účet

Ako študent môžete mať študentský účet vo väčšine bánk zadarmo. Všetky výhody spojené s takýmto účtom však môžete využívať len dovtedy, kým nedovŕšite 26 rokov. Nezabudnite sa preto potom lepšie pozrieť na ponuky účtov vo všetkých bankách, aby ste zbytočne nepreplácali za účet.

Okrem zliav samotných však dovŕšením 26. roku veku prídete aj o iné benefity, ktorých existenciu si možno ani neuvedomujete. Sú to napríklad:

Poistné.

Viete, že štát platí poistné za študenta denného alebo externého štúdia do získania vysokoškolského vzdelania druhého stupňa, najdlhšie však do 26 rokov? To však neplatí pre denného študenta, ktorý nemá nad 30 rokov a ešte nezískal vzdelanie II. stupňa. Každopádne, ak dovŕšite 26 rokov a nenájdete si prácu, ani nechcete zostať na úrade práce, potom si musíte platiť poistné sami.

Sirotský dôchodok. 

Ak ste poberali sirotský dôchodok, nárok naň vám zaniká po dovŕšení 26 rokov. V ten deň totiž prestávate byť nezaopatreným dieťaťom. Ak by ste aj po dovŕšení 26 rokov študovali ďalej, nárok na sirotský dôchodok aj tak už nemáte.

Pracovno-právne vzťahy. 

Po tom, čo dosiahnete 26 rokov, už nemôžete pracovať na dohodu o brigádnickej práci. Musíte si potom hľadať prácu na iný úväzok. Sledujte preto, aké možnosti máte a na čo všetko máte alebo nemáte nárok. 

Ak ste doteraz na to veľmi nemysleli, po dovŕšení 26 rokov je už najvyšší čas začať sa reálne zaoberať svojou budúcnosťou. Už počas školy je výhodné získať nejakú prax. Okrem toho, ak vás doteraz „politika“ veľmi nebavila a televízne správy ste prepínali, pravdepodobne sa to trochu zmení. Potrebujete mať vždy čerstvé informácie, vedieť, aké sú vaše povinnosti. Mnoho mladých ľudí v tomto veku už túži po plnej samostatnosti. To znamená, že si hľadajú vlastné bývanie, stálu prácu a podobne.

Prechod zo študentského života so zľavami do normálneho života klasických „dospelákov“ býva občas plný rozčarovania. Je potrebné sa však nadýchnuť a vykročiť – nie bezhlavo, ale rozumne a zodpovedne. Tak, ako študentský život, aj tá etapa, ktorá prichádza potom, má svoje výhody aj nevýhody. Vždy však veľa závisí od toho, ako k životu pristupujeme. Aj keď ste dosiahli vek 26 rokov a stratili pár výhod, nové výhody na vás ešte len čakajú. Nájde ich však iba ten, kto pozná hodnotu informácií. 

Prečítajte si tiež: