Úsporné bývanie - do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili?

Účty sem, účty tam, človeku sa občas nad nimi chce zaplakať. A tak len šetríme. Kúpime si radšej vec za menej peňazí s dobrým pocitom, že sme tým usporili. Faktom však je, že v mnohých prípadoch „šetríme“ na tých nesprávnych veciach. Je v poriadku, ak si žena odoprie novú kabelku alebo ak muž oželie tretí nový kufrík s náradím. Nie je však v poriadku, ak šetríme na kvalite vo veciach, ktoré ovplyvňujú úspornosť nášho bývania.

Moderné technológie

Mnohí Slováci stále nedôverujú moderným technológiám, hoci sú aj u nás dostupné. A to je chyba, pretože nám tak unikajú skvelé možnosti, ako ušetriť. Myslieť na to by ste predovšetkým mali v čase, keď plánujete nové bývanie alebo uvažujete o rekonštrukcii svojho bývania. Čo spravíte hneď na začiatku, to vám veľmi pomôže aj v budúcnosti. Pochopiteľne, mnohým sa zdá múdrejšie kúpiť si napríklad lacnejšie okná s dvojsklom, hoci by v konečnom dôsledku na kúrení ušetrili viac pri drahších oknách s trojsklom. Väčšina ľudí však uvíta možnosť „menej dať teraz“, ako pozrieť sa na reálne čísla.

Koľko môžete ušetriť?

Viete, že vďaka rôznym opatreniam môžete ročne na bývaní ušetriť minimálne 200 eur? A to hovoríme iba o energiách. Úsporné bývanie pochopiteľne neznamená iba plastové okná či výhodný vykurovací systém. Úsporné bývanie spočíva aj správnom pochopení výdavkov.

Mnohé naše výdavky sú totiž zbytočné. Aj keď nemáme na „nadpriemer“, radi si ho doprajeme napríklad cez luxusné jedlo či zbytočných 200 programov v televízii. Úsporne bývať znamená uvedomiť si, čo v živote skutočne potrebujete a čo je zbytočné. Úspornejšie bývať môžete aj vďaka tomu, že keď vychádzate z miestnosti, zhasnete svetlo, ak už v izbe nikto nie je.

Ak chcete mať úsporné bývanie, musíte znížiť náklady a tiež investovať. Hovoríme tu hlavne o elektrickej energii, vode a o teple. Viete, že teplo uniká najčastejšie cez okná? Ak ich ešte nemáte vymenené, potom by ste v rámci úsporného bývania mali nad nimi určite pouvažovať.

Okrem toho by ste sa mali tiež zamyslieť nad tým, či nie je vaše bývanie príliš teplé. Je ľahké zvyknúť si na teplo, no nie vždy je to prospešné aj vášmu zdraviu, nehovoriac o vašej peňaženke. Veľmi častým spôsobom vykurovania je plynový kotol. Ak je ten váš starší, potom by ste mali investovať do energeticky úspornejšieho. V konečnom dôsledku sa vám to omnoho viac vyplatí ako držanie toho starého.

Skvelou voľbou je tiež vykurovací systém založený na alternatívnych palivách alebo na solárnej energii. Zdá sa vám to príliš drahé? Aj keď na začiatku do toho vložíte viac peňazí, všetko sa vám vráti v ďalších rokoch, kedy budete za nové riešenie naozaj vďační. V prípade, že idete stavať dom, potom by ste mali svoju pozornosť zamerať aj na materiály, ktoré majú lepšie tepelné vlastnosti.

Do ktorých oblastí sa teda oplatí investovať?

V prvom rade sú to určite okná. Ako sme písali vyššie, tie prepúšťajú zbytočne mnoho tepla. Stavte preto radšej na kvalitu.

Úspornejšie bývanie dosiahnete aj vďaka tepelnej izolácii. Neizolovaným bytom uniká omnoho viac tepla.

Investujte aj do odborníkov, ktorí odvádzajú kvalitnú prácu. Pri rekonštrukciách si ľudia mnohé práce riešia sami, no nie vždy je to dobré riešenie. Ak nie ste skutočný odborník, potom prácu radšej prenechajte tým, ktorí vedia, čo robia. Tým, že sa dodrží pri rekonštrukcii správny technologický postup, dosiahnu sa aj požadované vlastnosti.

Výborným krokom je tiež využívanie solárnej energie v podobe solárnych panelov alebo použitie iných alternatívnych zdrojov. 

Prečítajte si tiež: