Zodpovedajte si týchto 6 finančných otázok skôr, než poviete svoje áno

Pred vstupom do manželstva by ste si mali zodpovedať nielen svoje ciele či predstavy do budúcna, ale aj určité finančné otázky, na ktoré potrebujete mať odpoveď. Financie sú  u partnerov často zdrojom hádok a nespokojnosti. Ak nechcete byť neskôr nepríjemne prekvapení, pred tým, než partnerovi poviete svoje áno, položte mu tieto otázky.

1. Má váš partner nejaké dlhy?

Veľmi dôležitou otázkou, ktorú by ste mali mať pred svadbou vyriešenú, je to, či má partner nejaké dlhy. Vo vzťahu by mala panovať dôvera, a to aj v oblasti financií. Partner by vám mal úprimne o svojich dlhoch povedať. Mnohí o tomto mlčia do poslednej chvíle zo strachu, že by sa druhý partner nahneval alebo sa s ním dokonca rozišiel. Faktom je, že chyby robí každý, ak sú partneri voči sebe chápaví, mali by dokázať vyriešiť aj takúto situáciu. Určite však túto otázku pred svadbou vyriešte.

2. Má váš partner nejaké pozemky či nehnuteľnosť?

Disponovať nehnuteľnosťou alebo pozemkami je výhodné. Aj o tomto by ste si však mali pred svadbou pohovoriť. Ak partner niečo vlastní pozemok, byt alebo inú nehnuteľnosť, pravdepodobne už vie, ako chce s nimi naložiť. Je dobré, ak obaja viete, čo plánuje a ako si to partner v budúcnosti predstavuje.

3. Aký je finančný príjem partnera?

Ak sa stretnú dvaja známi, je trochu neslušné vyťahovať otázku o plate. To však vôbec neplatí o partneroch. Aj keď je zaľúbenosť a láska spočiatku naozaj nádherná a kamsi vás unáša, mali by ste myslieť aj na realitu. Možno sa vám zdá, že riešiť finančné otázky je ešte priskoro, ak si však plánujete partnera vziať, mali by ste vedieť, aký plat má.

4. Má partner nejaké úspory?

Častou príčinou hádok v manželstve bývajú peniaze. Aj preto by ste mali vedieť aj to, či má partner nejaké úspory. Ak pre vami svoje úspory tají, niečo vo vašom vzťahu nefunguje najlepšie. Chýba v ňom minimálne dôvera. Ak o jeho úsporách viete, potom by ste sa mali porozprávať o tom, či ich chce v manželstve poskytnúť na spoločné účely alebo ich chce minúť výhradne na svoje potreby. Vyhnete sa tak nepríjemným prekvapeniam.

5. Ako to bude s financovaním rodiny po príchode detí?

Kameňom úrazu v manželstve býva etapa, v ktorej prídu do rodiny deti. Partnerka v tom čase stráca možnosť venovať sa kariére, či jednoducho brať normálny plat. U muža sa však nič podstatné ohľadom financií nemení. Často to býva tak, že žena materskú minie na potreby dieťaťa a rodiny či domácnosti, no jej samej už nezostáva naozaj nič, nieto ešte nasporiť. Preto by ste s partnerom mali prediskutovať, ako budete postupovať po príchode detí do rodiny. Ak máte chápavého partnera, iste sa dohodnete na riešení, s ktorým budete obaja spokojní.

6. Na čom váš partner v rámci oblasti financií trvá?

Mali by ste prebrať aj to, na čom obaja trváte v rámci financií. Každý z vás môže mať iné predstavy a požiadavky. Takisto by ste si mali zosúladiť svoje zvyky, čo sa týka platenia v rámci domácnosti. Spadajú tu aj otázky, ako napríklad koľko sa bude šetriť a koľko míňať, či budete mať spoločný účet alebo každý svoj a podobne. 

Prečítajte si tiež: